Zaburzenia miesiączkowania – kiedy udać się do ginekologa?

Posted by

Zaburzenia miesiączkowania – kiedy udać się do ginekologa?

Każda kobieta, która jest świadoma swojego ciała, zna swój cykl miesiączkowy. Jest to niezbędna wiedza, dzięki której możemy obliczyć kiedy wypadają dni płodne, czy też kiedy będziemy mieć następną miesiączkę. Co w przypadku zaburzeń miesiączkowania? Kiedy one występują i czy każdymi zaburzeniami powinnyśmy się martwić?


Zaburzenia miesiączkowania u młodych dziewczyn

Pierwsza miesiączka u dziewczynek występuje zazwyczaj około 11-13 roku życia. Nie jest to jednak pewnik, a raczej całkowicie indywidualna sprawa, każdy organizm rozwija się w swoim własnym tempie. Po pierwszej miesiączce nie możemy spodziewać się regularnego cyklu, w końcu w ciele młodej kobiety zachodzą dopiero zmiany, które doprowadzą do regularnego cyklu. W takim więc przypadku, zaburzenia miesiączkowania, trwające nawet do trzech miesięcy, to nie jest nic dziwnego. Nieco inaczej sprawa wygląda, jeśli zaburzeniom towarzyszy ból, lub inne niepokojące objawy. Co w takim przypadku? Pierwszym krokiem, powinno być skonsultowanie objawów z lekarzem rodzinnym, oraz udanie się na podstawowe usg jamy brzusznej. Takie usg da nam obraz czy dzieje się coś niepokojącego w naszym układzie rozrodczym. Jeśli te badania nadal nie dadzą nam oczywistej odpowiedzi, że nic strasznego nie dzieje się w młodym organizmie udać się można do ginekologa dziecięcego. Nie jest to zbyt popularny specjalista, jednak w takich przypadkach wizyta może być zbawienna. Zaburzenia w późniejszych cyklach nie powinny występować – jeśli jednak występują, również należy wszystko to konsultować z lekarzem.

Zaburzenia miesiączkowania w dorosłym życiu kobiety

W życiu każdej kobiety zdarzają się przeróżne sytuacje. Te sytuacje wpływają także na jej organizm, a co za tym idzie na cykl miesiączkowy. Stresujący okres w życiu, choroby powiązane z hormonami, a nawet zwykłe przeziębienie czy przyjmowanie leków – wszystko to może wpłynąć na zaburzenia miesiączkowania i nie oznacza to, że nasz układ rozrodczy ma poważniejsze problemy w poprawnym funkcjonowaniu. Jeśli jednak zaburzenia zdarzają się dosyć często, lub razem z nimi mamy inne niepokojące objawy, warto udać się na wizytę do ginekologa.
Każda dorosła kobieta powinna chodzić regularnie do ginekologa, szczególnie, jeśli jest aktywna seksualnie. Pozwala to nam poznać nasze ciało i kontrolować to, co się w nim dzieje. Dzięki takim wizytom lekarz również jest w stanie określić czy z naszym układem rozrodczym jest wszystko w porządku i czy takie zaburzenia miesiączkowania mogą oznaczać coś złego, czy są normalne.
Jedno jest pewne – obserwując u siebie zaburzenia miesiączkowe nie powinnyśmy od razu zaczynać panikować. Nie zawsze brak miesiączki to od razu poważna choroba, lub ciąża. Organizm człowieka to bardzo skomplikowany twór, który nie jednym potrafi nas zaskoczyć. Dlatego też powinniśmy przede wszystkim działać profilaktycznie, aby nie rozczarowywać się negatywnie. W utrzymaniu dobrego zdrowia, nie tylko układu płciowego, zdrowy styl życia i profilaktyka to najważniejsze podstawy.

Leave a Reply

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *