Na co stosuje się osocze bogatopłytkowe?

Posted by

Na co stosuje się osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe zyskuje coraz to większą popularność w medycynie. Początkowo, stosowane było przede wszystkim w ortopedii, teraz lekarze potrafią znaleźć zastosowanie osocza właściwie w każdej dziedzinie medycyny, gdzie potrzebujemy szybszej regeneracji tkanek. Więc na co stosuje się osocze i jakie pozytywne działanie wywiera ono na nasz organizm? Czy jest to całkowicie bezpieczne?

Skąd bierze się osocze i jak się je wykorzystuje?

Osocze bogatopłytkowe pozyskiwane jest z krwi obwodowej pacjenta. Gotowe osocze, które wykorzystuje się w zabiegach posiada mocno podwyższoną ilość płytek krwi, czyli trombocytów. To właśnie one w naszym organizmie odpowiedzialne są za regeneracje komórek macierzystych, oraz stymulują regeneracje i tworzenie nowych włókien kolagenowych. To dzięki nim powstają nowe naczynia krwionośne. Zabiegi z wykorzystaniem osocza są bezpieczne głównie przez to, że główny preparat który jest w nich stosowany, pochodzi z organizmu pacjenta. Nie ma więc mowy o tym, by osocze wywołało reakcje alergiczną. Wszystko na co stosuje się osocze to właściwie zabiegi, które poprawiają ukrwienie naszego ciała, poprawiają elastyczność i sprawiają, że lepiej się regeneruje.


Osocze bogatopłytkowe w ortopedii

Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym w zabiegach ortopedycznych były stosowane właściwie jako pierwsze w szeroko pojętej medycynie. Dzięki temu, w wielu urazach, gdzie potrzebne jest zrośnięcie ścięgien czy mięśni, które posiadają jakieś uszczerbki. Dzięki wstrzyknięciu takich osoczy, nasz organizm o wiele szybciej się regeneruje, więc czas rekonwalescencji po urazach jest dużo krótszy, możemy też uniknąć przez to czasem o wiele bardziej skomplikowanych zabiegów, czy nawet operacji. Jednak to nie jedyne przypadki, na co stosuje się osocze. Mają one też o wiele szersze zastosowanie.

Osocze bagatopłytkowe w medycynie estetycznej i dermatologii

Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego znajdują swoje zastosowanie również w dermatologii, zarówno u mężczyzn jak i kobiet. Ze względu na silne działanie regeneracyjne są w stanie poprawić kondycje i jędrność skóry. Na co konkretnie działa osocze bogatopłytkowe?
Przede wszystkim na skórę twarzy i całego ciała. Poprawia jej koloryt, ukrwienie, sprawia że jest bardziej elastyczna i jędrna. Po zabiegu skóra jest wyraźnie bardziej wygładzona, mamy o wiele mniej zmarszczek i płytsze bruzdy. Zabieg z wykorzystaniem osocza dobrze wpływa także na problem z wypadaniem włosów, zwłaszcza u mężczyzn. Kondycja włosa i samego skalpu jest o wiele wyższa, dzięki czemu wypadanie włosów jest ograniczone.
Wszystkie zabiegi ‘estetyczne’ z wykorzystaniem osocza są bezbolesne i nie ingerują za bardzo w nasze ciało. Nakłuwanie skóry przypomina trochę mezoterapię – inny zabieg, który jest wykonywany podobną metodą. Efekty zabiegów nie są natychmiastowe, pojawiają się po kilku dniach lub tygodniach. Czasem, by efekt był jeszcze lepszy zabieg potrzeba kilka razy powtórzyć.