Kiedy wykonuje się usg?

Posted by

Kiedy wykonuje się usg?

Badanie ultrasonograficzne, czyli popularne usg to jedno z najpopularniejszych badań diagnostycznych, po której sięgają zarówno lekarze rodzinni jak i specjaliści. Badanie usg w większości przypadków jest bezinwazyjne i bezbolesne, a dodatkowo pozwala na dokładne sprawdzenie co dzieje się złego w naszym organizmie. Dlatego też cieszy się taką popularnością – usg na nfz w Warszawie to czasem bardzo długi czas oczekiwania. Warto więc zapoznać się z tym, kiedy powinniśmy wykonywać usg, zarówno profilaktycznie, jak i w obliczu konkretnego problemu.

Usg jamy brzusznej i inne podstawowe ultrasonografie

Podstawowe badanie usg jamy brzusznej powinno być wykonywane co jakiś czas u każdej, nawet zdrowej osoby. Usg na nfz w Warszawie, czy innych miastach Polski, to nie jest ogromny problem. Niemal w każdej przychodni wykonują takie badanie, więc wystarczy się na nie zapisać i przyjść w określonym terminie. Taka profilaktyka może nas ustrzec od wielu nieprzyjemnych konsekwencji.
Kolejnym popularnym badaniem usg jest badanie usg dopochwowe, które wykonuje się na wizycie u ginekologa. Takie usg powinno być wykonywane podczas każdej kontrolnej wizyty u specjalisty. Właściwie u każdej kobiety może to wyglądać inaczej i ustala to wszystko sam lekarz. Nie mniej jednak jeśli usg nie będzie wykonywane, pacjentka powinna się o to upomnieć, bo jest to niezbędny element profilaktyki swojego zdrowia układu płciowego.


Usg przy pierwszych objawach choroby

Ultrasonografia jest stosowana właściwie w diagnostyce większości części i układów naszego organizmu. Dlatego też, przy pierwszych objawach przeróżnych chorób zaleca się właśnie wykonywanie usg danej części ciała, lub prześwietlenia rtg. Właściwie każdy lekarz stosuje takie badania profilaktycznie, jako pierwszy krok do dobrej diagnozy. Jeśli skarżymy się na ból poszczególnej części ciała, to jest to jasny znak, że powinniśmy udać się na podstawowe badania. Jeśli jest to część ciała, na której wykonuje się usg – to właśnie je powinniśmy wykonać. W innych przypadkach jest to rtg. Dodatkowym badaniem uzupełniającym powinna być podstawowa morfologia krwi.

Jak przygotować się do usg?

Jeśli już zapiszemy się na badanie, to bez względu na to czy będzie to usg na nfz w Warszawie, czy prywatna wizyta w innym mieście, z pewnością zastanawiać będziemy się nad tym jak przygotować się do badania. Większość z nas miało chociaż raz w życiu wykonywane usg i wie jak ono wygląda. Każde usg wygląda więc podobnie – tylko wykonywane jest na różnych częściach ciała. Tak więc, jedyne przygotowanie przed takim badaniem, to pójście na nie na czczo, jeśli jest to usg jamy brzusznej.
Badanie wygląda bardzo prosto. Przed badaniem musimy odsłonić badaną część i wygodnie ułożyć się na leżance – w pozycji zależnej od badanej części ciała. Następnie osoba wykonująca badanie nakłada na miejsce specjalny żel i przechodzi do badania. W zależności od miejsca i tego, co wykryje się w trakcie badania, usg nie powinno trwać dłużej niż 20-30 minut.